Navigace

Facebook Linkedin

en cs


Líznout si kilo

Chtěl bych si líznout alespoň kilo. Podobná i o trochu nižší požadovaná mzda by Vás při náborovém pohovoru rozhodně neměla zaskočit. V takové podobě nebo jen o trochu nižší jí budete potkávat čím dál častěji, ale nenechte se vyvést z míry, protože uchazeči to pouze zkouší.
Naučte se na takovou situaci reagovat pohotově a použít správnou odpověď nebo otázku, protože podobný požadavek na  60.000 – 100.000,- Kč „čistého“  zaslechnete poslední dobou i od sebevědomých uchazečů se středním či základním vzděláním. Nelekejte se, je to pouze o neomalenosti některých uchazečů a jejich pocitu nenahraditelnosti nebo dokonalosti.

Podobný požadavek většinou zaslechnete od generace sněhových vloček (ročníky 1995 – 2010), které by nejpozději ve 28 letech chtěli jezdit na tropické dovolené, mít vlastní auto, byt alespoň na hypotéku a striktně dodržovat „work-life balanc“ (zjednodušeně řečeno – méně práce více volna).
A k takovému nastavení samozřejmě patří i pocit „diktovat si podmínky za kterých jsou ochotni vůbec pracovat“. Takové pocity ale moc nerespektují aktuální nabídky trhu práce.

A „DOST“. Jsou na trhu práce teprve čerstvě a zkouší kam až lze zajít. Neustále posouvají hranice a protože to fungovalo doma nebo ve škole, tak to zkouší i na Vás. Nenechte si podobným zážitkem zkazit pocit z vlastního náboru a vsugerovat si pocit, že někoho šidíte, nebo že doba normálního zaměstnávání je nenávratně pryč. Většina takových uchazečů přijde ze základní inzerce, ale není to přesně to, co zrovna hledáte.

Ještě pro Vaši představu 100.000,- čistého znamená cca 131 671,- hrubého což je 176.175,- Kč v celkových mzdových nákladech zaměstnavatele (zdroj . . . mzdova-kalkulacka ).

O stupeň níže 60.000,- čistého znamená cca 77.700,- hubého a 103 963,- Kč v celkových mzdových nákladech zaměstnavatele.

A ve finále ke slibované reakci, nebo spíše odpovědi na podobný požadavek s „líznutím si kila“ . . .
Nemá cenu se rozčilovat a ztrácet nervy i klid s takovým nehorázným požadavkem na mzdu u běžné profese, ale reakce „obrácením“ je úplně na místě a nad věcí.

A co mi za takovou cenu + cca dalších 73-76 % v mzdových nákladech měsíčně můžete nabídnout vy, protože u 60.000,- Kč čistého jsou mzdové náklady 103 963,- Kč a u 100.000,- čistého to již dělá 176.175,- Kč

 • Co za takovou cenu umíte?
 • Jaké, jak dlouhé a kolik máte pracovních zkušeností?
 • Co přinesete firmě?
 • Kolik práce jste za zmíněných 60.000 nebo 100.000,- ČISTÉHO schopen provést a vydělat tak pro firmu, ale i na svoji mzdu.
  A v neposlední řadě kolik času týdně nebo měsíčně za takové peníze naší firmě dáte?

Po některé z takových otázek se situace jednoznačně obrátí ve Váš prospěch, nastane trapné ticho, koktání a nebo najdete SUPERMANA 🙂

Takový „nesoudný“ uchazeč většinou není loajální, Vaše cílová skupina a ani ho nikdy nepřesvědčíte, aby jí byl. Z trapné situace, za kterou nemůžete, ale vyjdete elegantně s čistým štítem a nebudete se cítit Vy jako pitomec, který nechce mít mzdové náklady 104.000 nebo 176.000,- Kč za tuctového zaměstnance.

A otázka bez odpovědi nakonec. Je vůbec vhodné se ptát na mzdovou „PŘEDSTAVU“ nového uchazeče?
Při náboru jste Vaše mzdové možnosti jasně uvedli a něčí představa je opravdu hodně zavádějící otázkou.
. . . Možná jako ukazatel vnitřního nastavení pohovorovaného uchazeče.Zavřítt
Podpora

  Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů

  Zavřítt

  Spojte se s námi a využijte naše zkušenosti při hledání nových lidí

  Začněte

  Zavřítt