Navigace

Facebook Linkedin

en cs


45+ Neviditelná generace X...

45+ / práce a neviditelná generace X …

Generací X jsou u nás označování lidé, kteří se narodili v rozmezí let 1965 -1980. Známe je také pod názvem Husákovy děti a dnes jim je cca 42-55 let.

Bez nadsázky je hledání práce pro tyto lidi těžší, než by se zdálo, ale pro zaměstnavatele to považujeme za málo využívaný a dobrý zdroj, který zbytečně leží ladem.

Lidé v tomto věku mají před sebou ještě cca 10 let aktivního života a na rozdíl od mladších ročníků u nich

 máte větší jistotu, že nebudou po krátké době a prvním zvýšení hlasu, hledat nové pracovní místo. Generace X si uvědomuje jak těžké je kvalitní práci sehnat a většinou si dobrého místa váží.

Navíc se jedná o generace, které jsou již zatíženy hypotékou & dalším placením, tudíž vydělávat prostě musí. Jsou místa, kam se starší generace opravdu nehodí, ale těch je méně než cca 25% ze všech obsazovaných pozic. Oproti západním zemím, máme v tomto ohledu ještě co dohánět, a ruku na srdce naše tolerance i hranice jsou posunuty pro nás ne úplně výhodným směrem. V tomto ohledu máme vlastní dlouhodobé zkušenosti a mohu potvrdit, že jenom dobré. Samozřejmě základem je dobře si vybrat. Ve všech věkových skupinách narazíte na pracanty, lenochody i marodníčky, ale pokud dobře vyberete, tak máte štěstí na stabilního zaměstnance.

Pro neochotu zaměstnávat starší generaci může být více důvodů, ale je lehké určit která zkušenost nebo předsudek motivoval právě Vás a najít i jeho řešení.

Předsudky, které omezují nábor takových pracovníků mohou být následující …

 1. Jste úplně přehnaně vybíraví a chcete mít prostě „FRESH FIRMU“, bez ohledu na aktuální možnosti i kapacity trhu. V takovém případě budete mít trvale potíže sehnat dostatek kvalifikovaných i vyhovujících zaměstnanců a Váš business bude zbytečně chřadnout.
 2. Máte ŠPATNOU ZKUŠENOST se zaměstnáváním starší generace? Není pro Vás vhodné házet všechny do jednoho pytle. Určitě se najdou nevyhovující kandidáti, ale pro takový moment existuje řešení v podobě tříměsíční zkušební doby, nebo smlouvy na dobu určitou, kterou nemusíte obnovit.
 3. Máte PŘEDSUDKY co se výkonu nebo komunikace týká. Je tomu skutečně tak, že část starší ročníků má delší rozjezd, ale mají rovněž nepřenosné životní zkušenosti a pracovní návyky načerpané léty v pracovním procesu. Zde hodně záleží na druhu obsazované pozice a pokud pro Vás nebudou vyhovující, pak je tu opět již dříve zmiňovaná tříměsíční zkušební doba nebo smlouva na dobu určitou.
 4. Nikdy jste to nevyzkoušeli a bojíte se kroku do neznáma. Trochu trpělivosti v počátku a vůle to vyzkoušet se Vám vrátí v podobě stabilnějšího pracovního výkonu a konzistentního fungování, od lidí kteří, si dobrého místa budou vážit více než mladší generace a určitě Vám neodejdou na mateřskou.

Přichází zvyšování cen bydlení, energií i dlouhodobě rostoucí inflace, která zdraží úplně všechno i všem ještě jednou.

Na druhou stranu je cena práce tou nejžádanější generací >40, neustále šroubována směrem nahoru.

Tento stav je dlouhodobě neudržitelný a jeho korekci provede, opět až hospodářská krize nebo další pandemie.

Komu dojde, že i lidé ve věku 45-55 umí pracovat také, tak ten má při náboru rozhodně větší šance.

A závěr?… Generace X nejsou žádní XMENI s nadpřirozenými schopnostmi, nebo spása ekonomiky, ale skupina, ze které jdou pořád čerpat kvalitní uchazeči, s pracovními zkušenostmi nabytými dlouholetou praxí.

Robert Lazna – 4PERSON v.o.s.Zavřítt
Podpora

  Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů

  Zavřítt

  Spojte se s námi a využijte naše zkušenosti při hledání nových lidí

  Začněte

  Zavřítt